Tydzień Zakazanych Książek 2016

26 września, 2016

W naszej bibliotece organizujemy właśnie Tydzień Zakazanych Książek, który potrwa do 2 października.

W tym czasie w bibliotece, umieszczone zostały polskie wydania książek, które na przestrzeni lat zakazane były w różnych krajach. Obok umieszczono krótkie opisy opowiadające o tym, dlaczego dana książka trafiła na indeks.

Tydzień Zakazanych Książek organizowany jest w naszej bibliotece po raz pierwszy. Idea Tygodnia Książek Zakazanych wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związana z pierwszą poprawką do amerykańskiej konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni – jako z uosobienia ich wolności. Jest to święto wolności czytania, które ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Jest to sprzeciw wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek.

Jaki jest cel akcji?

Tydzień Książek Zakazanych jest akcją uświadamiającą, ale i okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, ma zachęcić do czytania także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej.

Całą listę i opis zakazanych książek możecie znaleźć TUTAJ

Zdjęcie 27.09.2016, 12 10 29