Jak powstaje książka? – lekcja biblioteczna dla kl. „0”

19 marca, 2018

W dwa marcowe przedpołudnia – 7 i 12 marca  bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy „0” wraz ze swoimi  wychowawczyniami p. Małgorzatą Matys oraz p. Agnieszką Babiarz . Myślą przewodnią zajęć było – „Jak powstaje książka?”. Omówione zostały poszczególne elementy książki oraz ich funkcje. Na przykładzie książek wydanych kilkadziesiąt lat temu oraz w ostatnich latach dzieci zobaczyły też jaką ewolucję przeszły książki przeznaczone dla najmłodszych czytelników, stwierdzając że w obecnych czasach są bardziej kolorowe, mają więcej ilustracji i bardziej przyciągają wzrok. Mali czytelnicy przypomnieli sobie  jak należy dbać o książki, oraz jak korzystać z biblioteki i jej zasobów.

Celem prowadzenia zajęć  było także wzbudzenie zainteresowania książką oraz zachęcenie do czytania. Następnie uczniowie w parach wcielając się w rolę autora i ilustratora wymyślali tytuł własnej książki oraz projektowali do niej okładkę. Mamy przekonanie, że  nasi młodzi goście teraz doskonale wiedzą co to jest książka i z czego się składa, znają etapy jej powstawania, wiedzą jak dbać o książkę i potrafią zachować się w bibliotece.