„Lato w Teatrze” – w bibliotece

6 września, 2016

„Lato w Teatrze” to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W naszej gminie został zrealizowany przez   Teatr Figur Kraków i Fundację Sztuki „Jaw Dikh” wraz z Gminną Biblioteką Publiczną im. Michaliny Ćwiżewiczowej w Bukowinie Tatrzańskiej oraz BCK Dom Ludowy.

Uczestnikami zajęć było 40 dzieci z Bukowiny Tatrzańskiej,  Czarnej Góry, Jurgowa i Leśnicy. To właśnie w naszych placówkach bibliotecznych (w Bukowinie Tatrzańskiej oraz w Leśnicy) 3 grupy dzieci w wieku od 6 do 12 lat przez dwa tygodnie brały udział w teatralnej przygodzie, pracując pod okiem pedagogów i artystów. Lato w teatrze to doświadczenie, nowe znajomości, a przede wszystkim przyjemność z możliwości przekraczania własnych granic, co daje niezwykłą satysfakcję. Przez dwa tygodnie wakacji młodzi aktorzy pracowali intensywnie aby zaprezentować efekty swoich działań rodzinie i mieszkańcom. Były warsztaty z teatru cieni, scenograficzno-plastyczne, kuglarskie, dokumentalno-filmowe i in.. Zajęcia poświęcone były tematom domu, przestrzeni, krajobrazu lokalnego, lokalnych baśni, legend, podań. Uczestnicy inspirowali się również przyniesionymi z domu przedmiotami i opowieściami, ale przede wszystkim swoją wyobraźnią. W przerwach pomiędzy zajęciami młodsza grupa zwiedziła pobliską piekarnię, wystawę z cyklu „Dusza na dłoni” w Bukowiańskim Centrum Kultury. Cała grupa była też na wspaniałej wycieczce na górze Wdżar w Kluszkowcach, w Czorsztynie i Niedzicy.

Podsumowanie warsztatów i uroczysty finał odbył się 27-28 sierpnia w BCK Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej. Owocem twórczej pracy dzieci i artystów była instalacja teatralna „Wszystkie dachy świata”, na której program składały się: projekcja filmu paradokumentalnego, teatr lalek i cieni, wystawa prac plastycznych, słuchowisko, pokaz cyrkowy. Uczestnicy opowiadali o swoich domach, rodzinnych zwyczajach i tradycjach poprzez detale – szeptane opowieści, nucone piosenki i przyśpiewki oraz gromadzone pamiątki, przedmioty, zdjęcia. Na koniec wszyscy obecni uczestniczyli w  bankiecie częściowo zorganizowanym przez rodziców, za co składamy serdeczne podziękowania.

GBP Bukowina Tatrzańska

Katarzyna Twardosz

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów

z GBP Bukowiny Tatrzańskiej