23 maja, 2014

Biblioteka Publiczna w Bukowinie Tatrzańskiej powstała w 1927 roku jako Biblioteka Domu Ludowego. Ponieważ Dom Ludowy był wówczas dopiero w początkowych fazach budowy, biblioteka mieściła się w sali szkolnej. W tym czasie księgozbiór liczył 100 książek i mieścił się w jednej szafie. Podstawę księgozbioru stanowiły książki ofiarowane przez panią Michalinę Ćwiżewicz, która będąc nauczycielką, prowadziła również bibliotekę aż do roku 1963. Z czasem ilość księgozbioru wzrastała głównie dzięki darowiznom przyjezdnych.

Po zakończeniu budowy Domu Ludowego biblioteka znalazła tam, oprócz pomieszczenia, także opiekę finansową. Kres dalszemu rozwojowi położyła wojna. Na rozkaz władz okupacyjnych księgozbiór przekazano ówczesnemu Urzędowi Gminy, ten zaś miał go przekazać do Powiatu. Część książek udało się przechować, część odnaleziono po wojnie. Z tym księgozbiorem, liczącym 1543 woluminy, w 1949r. wznowiła swoją działalność Biblioteka Publiczna, nazwana później Gromadzką Biblioteką Publiczną na skutek nowego podziału terytorialnego kraju. Biblioteka mieściła się wtedy w Domu Ludowym, w samodzielnym lokalu obejmującym jedną izbę o powierzchni 18 m2. Umeblowanie było bardzo skromne: 6 regałów i 1 szafka na katalog. W roku 1951 księgozbiór liczył 1748 woluminów, zarejestrowanych było 260 czytelników i wypożyczono 3539 książek (dane ze sprawozdania GUS), a biblioteka czynna była 2 razy w tygodniu po 3 godz. Jak wynika ze statystyki w roku 1952 księgozbiór liczył 1978 wol., czytelników było 259, wypożyczono 2686 książek. W roku 1953 biblioteka miała 2584 książki, zarejestrowano 482 czytelników i wypożyczono 4792 woluminy. W tym czasie biblioteka posiadała 7 punktów bibliotecznych: w Białce, Jurgowie, Rzepiskach, a także po dwa w Brzegach i Czarnej Górze. Następował szybki rozwój czytelnictwa, co wynika z danych, np. w 1955 księgozbiór powiększył się do 3328 książek, czytelników zarejestrowano 680 i wypożyczono 11098 wol., przy czym biblioteka nadal była czynna tylko 2 dni w tygodniu po 2 godz. Oprócz wypożyczeń biblioteka prowadziła działalność kulturalną, organizując konkursy, zgaduj-zgadule, dyskusje czytelnicze itp. Po odejściu na emeryturę pani Ćwiżewicz w 1963r. pracę w bibliotece podejmuje pani Teresa Janicka. W tym czasie biblioteka mieści się w budynku prywatnym w lokalu o powierzchni 16 m2. Od roku 1964 bibliotekę prowadzi pani Maria Głazek – Doborzyńska i pracuje w niej do 1966r. Biblioteka zostaje ponownie przeniesiona do Domu Ludowego w 1967 roku, gdzie otrzymuje lokal o pow. 22m2. W tymże roku księgozbiór wynosi 5378 wol., czytelników jest 741, a wypożyczeń 10464. Przestaje istnieć sieć punktów bibliotecznych. W tym czasie bibliotekę prowadzi pani Bronisława Siedmina. W 1968 roku bibliotekę obejmuje pani Janina Sztokfisz i prowadzi ją do roku 1971, w którym to roku pracę podejmuje Krystyna Półtorak będąca nadal pracownikiem biblioteki. W roku 1971 biblioteka mieści się w lokalu o pow.60m2. Powstaje czytelnia z 20 miejscami, rozpoczęto prenumeratę czasopism, której koszt w owym czasie wynosił 1108zł. Księgozbiór liczył 5750 wol., zarejestrowanych było 995 czytelników, wypożyczono 7483 wol .W roku 1975 następuje nowy podział administracyjny kraju, w wyniku którego powstaje Gminna Biblioteka Publiczna z Filiami w Białce, Leśnicy, Jurgowie i Czarnej Górze. W 1984 r. powstają 2 punkty biblioteczne w Brzegach i Rzepiskach. Punkt w Rzepiskach zostaje zlikwidowany w 1987r. na skutek braku odpowiedniego lokalu. W roku 1982 przyznano bibliotece dodatkowo 1/2 etatu w związku z rozszerzeniem zakresu zadań Gminnej Biblioteki Publicznej. Po przyznaniu połowy etatu pracę w bibliotece podejmuje pani Maria Zaremba, która pracuje do 1983. Po niej 1/2 etatu obejmuje pani Danuta Łapka. W okresie od 1987 do 1993r. pracuje pani Anna Grybel, a po niej Maria Koszarek. Poza pracą merytoryczną biblioteka prowadzi działalność kulturalno-oświatową. Organizowano konkursy czytelnicze, rysunkowe, wyświetlano przeźrocza z bajkami dla najmłodszych czytelników. W związku z organizacją imprez regionalnych tj. „Sabałowych Bajań” i „Karnawału Góralskiego, urządzano wystawy, między innymi pokazano malarstwo Władysława Trebuni, Jana Fudali. Oprócz tego stałym elementem towarzyszącym „SB” i „KG” były wystawy fotograficzne przybliżające tradycje i folklor góralski licznie przybyłym gościom i wczasowiczom.. Choć praca w bibliotece obraca się główne wokół książki, to ważnym czynnikiem jest działalność kulturalno-oświatowa. Biblioteka była i jest ważnym czynnikiem życia kulturalnego w swoim środowisku. Istotnym aspektem jest współpraca z Domem Ludowym, który pełni rolę głównego animatora kultury i tradycji regionalnej, a także ze szkołą i przedszkolem.

W roku 2000 odchodzi z pracy pani Maria Koszarek. Etat, na którym pracowała zostaje zlikwidowany. Do pomocy zostają przydzielani stażyści, których sporo przewija się przez bibliotekę. W roku 2002 zostaje nadane bibliotece imię patronki, Pani Michaliny Ćwiżewiczowej. W roku 2004 po licznych trudnościach zostaje przywrócone pół etatu do Bukowiny. Na stanowisku młodszego bibliotekarza zostaje zatrudniony były stażysta-Wojciech Kubina. W lutym 2006 pani Krystyna Półtorak przechodzi na emeryturę, a posadę dyrektora biblioteki obejmuje, do końca lutego 2010r. pan Wojciech Kubina. Po nim stanowisko Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Bukowinie Tatrzańskiej obejmuje pani Anna Furczoń, która pełni tę funkcję do dzisiaj.