„Mała książka – wielki człowiek” 2023

19 października, 2023

Ruszyła kolejna edycja projektu „Mała książka – wielki człowiek”. Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do biblioteki otrzyma w prezencie niezwykłą książkę „Krasnal w Krzywej Czapce”, przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki. Zapraszamy !

1. Zapraszamy do biblioteki dzieci w wieku przedszkolnym wraz z rodzicami.
  2. Przy zapisie do biblioteki mały czytelnik otrzyma wyprawkę czytelniczą w postaci nowej książki Wojciecha Widłaka pt. „Krasnal w Krzywej Czapce” oraz kartę małego czytelnika.
  3. Każde dziecko, które wypożyczy przynajmniej jedną książkę otrzyma naklejkę na kartę małego czytelnika.
  4. Każdy mały czytelnik, który uzbiera 10 naklejek otrzyma imienny dyplom i dodatkowe nagrody.
  5. Kampania społeczna „Mała książka – Wielki Człowiek” zorganizowana jest przez Instytut Książki i została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach NPRCz 2.
  6. W programie biorą udział wszystkie biblioteki publiczne w naszej gminie.

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymają wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze.

Wierzymy, że „czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię.

Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych. Czytając swojemu Maluszkowi, wpływasz na jego przyszłość i pomagasz mu osiągnąć sukces.

Naszym zaproszeniem w świat literacki jest wybór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów (m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej), pięknie zilustrowany przez małżeństwo artystów – Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, a przewodnikiem po tym świecie – broszura ukazująca nieocenioną rolę książek w rozwoju dziecka.

W 2017 r. w ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu 100 tys. nowo narodzonych dzieci otrzymało Wyprawki Czytelnicze w 360 szpitalach w całej Polsce, a do połowy 2019 r. zostanie rozdanych aż 360 tys. pakietów. W akcji Instytutu Książki biorą udział te szpitale, które wyraziły zgodę oraz chęć na nieodpłatną dystrybucję Wyprawek Czytelniczych na swoich oddziałach.

Kolejnym etapem kampanii „Mała książka – wielki człowiek” jest pilotażowy projekt skierowany do trzylatków, który rozpoczął się we wrześniu 2018 roku. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.