Hasło tegorocznej Nocy Bibliotek brzmi– „Moc bibliotek” !
30 października, 2024W tym roku 10 października odbyła się X edycja Nocy Bibliotek. Również Gminna Biblioteka Publiczna w Bukowinie Tatrzańskiej wzięła w niej udział. Na tę wyjątkową noc zaprosiliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rzepiskach oraz ze szkoły w Białce Tatrzańskiej. Zadania jakie mieli do wykonania były różne, ale wszystkie związane z książką. Bo biblioteki mają wiele mocy.
Jakie to są moce , które stanowią odpowiedź na wyzwania współczesnego świata?
Otóż :
- Moc zasobów
Zebrane w jednym miejscu, tuż za rogiem, prawdziwe skarby: książki, multimedia, planszówki, gry i inne biblioteczne zbiory. Dostępne dla każdego, za darmo.
- Moc „realu”
Świat cyfrowy, w którym funkcjonujemy od lat, co chwilę funduje nam kolejne rewolucje. Część z nas nie pamięta już czasów bez internetu i smartfonów. Rośnie też świadomość konsekwencji ciągłego bycia online. Choć umiejętności cyfrowe są postrzegane jako jedne z najważniejszych kompetencji kluczowych, coraz częściej potrzebujemy się odłączyć, oczyścić z „digitalu”, zadbać o cyfrowy dobrostan. A w bibliotece… można odetchnąć od „onlajnów”, zasiąść na sofie, pomyszkować między regałami, odkryć nową pasję, spotkać się z innymi i zrobić razem coś pożytecznego.
- Moc czytania
O zaletach czytania książek napisano już wiele. Poza tymi związanymi z edukacją i rozwojem, niezwykle ważne są dziś te, które dotyczą właśnie zdrowia psychicznego. Książka pomaga w radzeniu sobie ze stresem. Zanurzenie się w literaturze pozwala oderwać się od codziennych problemów, wyciszyć się, zrelaksować umysł.
Regularne czytanie pozytywnie wpływa na koncentrację. Książki wywołują refleksje, uczą rozpoznawania, wyrażania i przeżywania emocji. Opowieści przedstawiają odmienne punkty widzenia, uczą empatii, współodczuwania, ćwiczą w zmienianiu perspektywy. Dzięki książkom można lepiej rozumieć siebie i innych ludzi. To bezcenna umiejętność w czasach polaryzacji, gdy rozmowa z drugą osobą staje się coraz trudniejszym doświadczeniem. Biblioteki jako instytucje wspierające rozwój czytelnictwa i oferujące darmowy, powszechny dostęp do książek – dają nam tę moc!
- Moc zaufania
Współczesne, podzielone społeczeństwa mierzą się z głębokim kryzysem zaufania. Nie ufamy instytucjom, autorytetom, nauce, mediom, osobom, którym powierzamy władzę, a nawet faktom. W czasach postprawdy, polaryzacji i wszechobecnej dezinformacji biblioteka jako jedna z nielicznych instytucji wciąż cieszy się społecznym zaufaniem. Podczas gdy w mediach informacja funkcjonuje jako towar lub narzędzie manipulacji, w bibliotece jest ona wciąż traktowana jako dobro wspólne. - Moc różnorodności
Biblioteka to miejsce otwarte, w którym mogą się spotykać osoby reprezentujące
różne grupy społeczne, kultury i światopoglądy. Jest to miejsce dostępne dla ludzi o różnych doświadczeniach, czasem trudnych i niecodziennych, jak doświadczenie migracji.
Moce bibliotek to bezcenny kapitał naszego świata.
Po pracochłonnych zajęciach zjedliśmy pizzę. A na zakończenie poczuliśmy się jak w kinie oglądając film „ Mój brat ściga dinozaury” i jedząc popcorn.
Zapraszamy do fotorelacji