Radni Czytają Dzieciom

29 września, 2016

29 września obchodzimy Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Gminna Biblioteka Publiczna w Bukowinie Tatrzańskiej wraz ze wszystkimi swoimi filiami również co roku włącza się w tę akcję.

Do naszych bibliotek zaprosiliśmy w tym roku Radnych Gminy Bukowina Tatrzańska – obecnej kadencji. Główną ideą spotkań było głośne czytanie bajek, legend i opowiadań nie tylko w języku literackim, ale również gwarą regionalną. Głośne czytanie pozwala rozwijać wrażliwą wyobraźnię dziecka. Książki są źródłem wiedzy, więc warto po nie sięgać. Poprzez czytanie dzieciom rozbudzamy u nich nawyk samodzielnego czytania i zdobywania wiedzy. Oprócz czytania radni przybliżyli  także  słuchaczom swoją pracę w samorządzie lokalnym, na czym polega, czym się zajmują itp..

Do biblioteki w Bukowinie Tatrzańskiej zaprosiliśmy pana Jacka Sztokfisza, który czytał bajkę „Listonosz Pat” dzieciom klasy 0, II i III ze Sp w Brzegach.

W bibliotece  w Czarnej Górze Pan Jan Budz  przeczytał opowiadanie napisane gwarą spiską „Oreł ze Śpisa” oraz wiersz o wozie strażackim uczniom klasy II.

Panowie Robert Pęksa i Marek Budz w bibliotece w Leśnicy uczniom klasy Ia z gimnazjum przybliżyli treść opowiadania napisanego językiem gwary podhalańskiej jak to kiedyś uprawiano len („Lyn”) oraz „Piyrsy listonos”.

Bibliotekę w Jurgowie odwiedzili uczniowie kasy VI, którym radny Józef Górka przeczytał historię kościoła i parafii jurgowskiej.

Natomiast w bibliotece w Białce Tatrzańskiej radna Pani Maria Kuruc przeczytała piękną gwarą „Gawędy Skalnego Podhala” dzieciom z klas IV a  i IV b.

W imieniu wszystkich uczniów i nauczycieli dziękujemy wszystkim Radnym biorącym udział w naszej akcji za zaangażowanie i poświęcony czas!