28 listopada, 2022

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.

Dzień Pluszowego Misia to zarówno zabawa z pluszowym bohaterem, jak również nauka odpowiedzialności i troski, pobudzanie wyobraźni oraz budowanie życzliwych relacji międzyludzkich. To też świetna okazja, by spotkać się z najmłodszymi czytelnikami. Święto to ustanowiono w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902 r. Wtedy to prezydent USA Theodore Roosevelt – zapalony myśliwy – nie dopuścił do zestrzelenia małego niedźwiadka. Wykorzystano zdrobniałe imię prezydenta i zaczęto sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Z okazji tego święta do naszej biblioteki zaprosiliśmy uczniów klas 0 – III wraz z wychowawcami ze SP w Rzepiskach oraz klasę II ze SP w Czarnej Górze. W tym dniu dzieci przyszły do biblioteki ze swoimi ulubionymi pluszakami. Już w drzwiach witał ich pluszowy miś, któremu podawały rękę.

Na stoliku w bibliotece wyeksponowano książki dotyczące misiów bajkowych jak i misiów prawdziwych. Po zapoznaniu się z historią święta, dzieci wysłuchały wierszy o misiach, po czym odbyła się pogadanka na temat przyjaźni. Były też zabawy, misiowe co nieco oraz zadania do wykonania. Zainteresowanie uczniów świadczy o tym, że mimo wielu nowoczesnych zabawek miś jest ulubioną maskotką dzieci, że moda na misie nie przemija.

Spotkanie upłynęło w atmosferze radości i dobrej zabawy.